T&M CREATIVE

GASTRO TOUR

Atrea – Odvětrejte a zničte nežádoucí patogeny

13 dubna, 2020

Přední výrobce vzduchotechniky na českém trhu a specialista na větrání a rekuperaci tepla přichází s řešením, jak zamezit šíření nežádoucích patogenů uvnitř budov. S projektovým a produktovým manažerem Janem Foretem jsme si povídali o jejich jedinečné dezinfekční technologii založené na ultrafialovém záření UV-C.

Dlouhá léta se věnujete systémům větrání, do kterých bylo možné vestavit UV-C filtraci. S ohledem na koronavirovou pandemii na ni znovu upozorňujete zákazníky. V čem je tato filtrace výjimečná?
Její princip je založený na ultrafialovém záření (UV-C), které zbavuje vzduch virů, bakterií a dalších nežádoucích patogenů. Jedná se proto v podstatě o jedinečnou dezinfekční technologii, která pomůže udržet prostředí čisté zbavené nežádoucích mikroorganismů způsobujících různé nemoci. Už v roce 1877 totiž dva angličtí vědci – pan Downes a Blunt objevili dezinfekční vlastnosti slunečního světla. Zjistili, že množení mikroorganismů se zastaví, když jsou vystavené slunečním paprskům.
V té době ale nebylo možné tento účinek vědecky vysvětlit. Dnes už nicméně víme, že se sluneční UV záření skládá z širokého spektra paprsků různé vlnové délky, přičemž jedním z nich je právě i UV-C, který je zodpovědný za baktericidní účinek. Z fyzikálního hlediska je UV-C záření vlastně světlo s vlnovými délkami mezi 280 a 100 nm. Vědci se výzkumem a vývojem výbojek jako umělého zdroje UV záření zabývali už na přelomu 19. a 20. století. Dnes proto existují zařízení jako naše filtrace, která dokážou umělé UV-C záření jednoduše vyrobit bez pomoci slunce.

Více se dočtete v tištěném vydání č. 1/2020 – str. 12.

Aktuálně

Jak dál po covid?

21 února, 2021

Jak se bude vyvíjet situace v cestovním ruchu, jak se změní preference hostů...

Až omezení skončí, budou se lidé do restaurací těšit, věří Lukáš Tesárek z Malostranské besedy

15 února, 2021

Lukáš Tesárek přes deset let působí jako ředitel gastronomického provozu v pražské Malostranské...