T&M CREATIVE

GASTRO TOUR

Do Vídně na kávu

8 února, 2021

Letos poloprázdná Vídeň láká k návštěvě, proč se tentokrát nevydat po stopách nejstarších i nejtradičnějších kaváren.

Určitě vás překvapí, že v těch nejtradičnějších vídeňských kavárnách vás budou obsluhovat převážně muži. V některých kavárnách budou číšníci dokonce ve fraku, někde jen ve vestách a s motýlky. Nečekejte okázalý luxus, nebo snad moderní design, ale spíše klasiku, důstojnost a nostalgii. Ty nejvyhlášenější i ty nejoblíbenější kavárny na ulici snadno minete.

Do té úplně nejstarší, se už ale ve Vídni neposadíme. Dům, kde se nacházela už vzal čas. Za prvního vídeňského kavárníka je považován Armén Johannes Doedat, který získal povolení k vaření a prodeji kávy již 17.ledna 1685, což je celých 130 let po otevření Kiva Han v Konstantinopoli, úplně první kavárny na světě.

Nejstarší kavárna

Vídeň má ale raritu, jednu z nejstarších, nepřetržitě provozovaných kaváren na světě. Najdete ji na Himmelpfortgasse 6, a nese jméno Café Frauenhuber. Kavárna je v tomto domě provozována od roku 1824. Klasický interier, čalouněná polokřesla a sedačky, nesmějí chybět známé kroucené věšáky na kabáty, které spolu s držáky na noviny vytvářejí tu správnou kavárenskou atmosféru.Na jídelním lístku najdete mimo tradičních dortů i rakouskou specialitu Kaiserschmarrn, neboli trhanec.

Kavárenská legenda

Legendou, která se dostala i do turistických průvodců je Café Leopold Hawelka, najdete ji v centru města na Dorotheergasse 6. Velmi nenápadným vchodem vstoupíte do jednoduchého, dá se říci omšelého, interiéru této kavárny, kterou otevřeli v roce 1939 manželé Josefina a Leopold Hawelkovi. Ještě před tím zde byla secesní kavárna a pokud se u Hawelků posadíte, budete sedět na stejných thonetkách a u stejných mramorových stolků, jako vídeňští měšťané, slavní umělci a politici, před více než sto lety. Leopold Hawelka, jehož otec pocházel Čech, po celou dobu provozování v kavárně nic ve vybavení nezměnil a asi právě proto přitahuje takový zájem hostů. Svoji kavárnu vedl dlouhá léta, a i když předal otěže svým vnukům, do kavárny docházel každý den, až do své smrti ve svých 100 letech. Ochutnal kávu a některý z dezertů a pozoroval své zaměstnance a bavil se s hosty. Nabídka je napsaná na tabuli, pokud přijdete večer (Hawelka míval v době před covidem otevřeno až do 2,00), určitě si objednejte Buchteln, povidlové buchty, čerstvě pečené, dle receptu Josefiny Hawelka, na které prý chodil i Arnold Schwarzeneger.

Tradice i luxus

Pokud jste ve Vídni a nejdete na úžasný sachr se šlehačkou do Café Sacher nebo Sacher Eck jakoby jste ve Vídni ani nebyli. Je pravda, že si možná vystojíte krátkou frontu, ale stojí to zato. V legendárním hotelu se peče legendární dort, který si zde můžete koupit s sebou v různých velikostech v krásné dřevěné krabičce. Máte-li čas, užijte si trochu luxusu, posaďte se do vínových polstrovaných křesílek pod křišťálové lustry a objednejte si sachr se šlehačkou, s kávou a minerálkou za 17,80 € nebo se sklenkou Sacher Cuvée brut za 26,50€. Můžete zde i posnídat, v hotelové kavárně i naobědvat

 Ve Vídni je nejoblíbenější přípravou kávy káva Melange, co se pod tímto a jinými názvy skrývá vám odtajní naše tabulka.

Jaká káva se skrývá pod těmito názvy?

 Brauner-káva s mlékem

Einspänner-variace mokka kávy, podává se ve sklenici se šlehačkou

Fiaker-mokka ve sklenici servírovaná s rumem

Franziskaner-světlá melange se šlehačkou posypaná čokoládou

Kaisermelange-černá káva s vaječným žloutkem a koňakem

Kapuziner-černá káva s trochou mléka (hnědá jako kutna mnicha)

Konsul-černá káva s trochou smetany

Maria Theresia- mokka s trochou pomerančového likéru

Melange-káva s horkým mlékem s množstvím pěny

Mokka-silná černá káva

Schwarzer-černá káva

Aktuálně

Podnikání rozjelo nejvíc lidí skoro za 30 let – nejčastěji v gastronomii

18 února, 2023

Navzdory drahým energiím a vysoké inflaci vzniklo loni v ČR více než 112...

Nové zimní menu od šéfkuchaře Marka Fichtnera v Trezoru restaurace Červený Jelen

25 ledna, 2023

Trezor zpravidla bezpečně ukrývá vzácné cennosti. A nejinak je tomu v případě kulinářského...