T&M CREATIVE

GASTRO TOUR

Naturální víno je vždy autentické

22 dubna, 2020

Tuzemská produkce vín s přízviskem naturální, nemanipulované, přírodní či autentické pokrývají na zdejším trhu jen několik málo procent roční produkce. I přesto se pro svou unikátnost a vlastnosti dostávají do povědomí i širší veřejnosti. Odkazují k znovuobjevenému a vzácnějšímu přístupu zkušených a erudovaných vinařů, kteří při výrobě ani tolik neexperimentují, jako se spíše navracejí k čistě přírodnímu postupu výroby.

Jaká jsou tuzemská nekonvenční vína bez chemie, zato připravená s respektem k tradičním postupům a s láskou k přírodě…
Jejich výroba podléhá čistě přírodnímu postupu, a to od samotného pěstování až po finální zpracování a skladování. Vinné odrůdy jsou vysazovány s ohledem na složení půdy, ve které rostou, ošetřovány jsou ekologickými přípravky, například z bylin, pomerančového oleje nebo mořských řas. Striktně se odmítají jakákoli syntetická hnojiva, která by mohla rostlinky ‚nakazit‘ chemií. Místo strojového sběru je pak samozřejmě preferován ten ruční. Zpracováván je hrozen celý, použito je minimum oxidu siřičitého a vyloučeny by měly být selektované kvasinky. Zásadních pravidel, jak přivést na svět naturální víno přírodní cestou, je mnoho.

Ačkoli neexistuje žádné legislativní ukotvení vystihující zákonitosti naturálního vína, vinaři, kteří se rozhodli tento osobitý a poctivý postup biorežimu uplatňovat, splňují požadavky ekologicky obhospodařovaných vinic, ať už certifikaci mají, či nikoli. Aktuálně u nás existují dva spolky autentických vinařů, Autentista Moravia Magna a Autentisté. Mají vymezené vlastní charty s vlastní definicí filozofie výroby.

Více se dočtete v tištěném vydání č. 1/2020 – str. 22.

Aktuálně

Jak dál po covid?

21 února, 2021

Jak se bude vyvíjet situace v cestovním ruchu, jak se změní preference hostů...

Až omezení skončí, budou se lidé do restaurací těšit, věří Lukáš Tesárek z Malostranské besedy

15 února, 2021

Lukáš Tesárek přes deset let působí jako ředitel gastronomického provozu v pražské Malostranské...