T&M CREATIVE

GASTRO TOUR

Trendy bistra – originalita i ohleduplnost

21 ledna, 2021

Typů rychlého občerstvené je mnoho, také nová bistra se otevírají v rychlém sledu. Jak uspět mezi takovou konkurencí? Jak se odlišit a nalákat klientelu? Podávali jsme se na vývoj trendů ve světě i u nás a zde je několik návodů:

 

Jasný koncept

Jedním z nejlepších řešení je mít jasný koncept a důsledně ho dodržovat i propagovat. Světové trendy ukazují, že největší úspěch mají ti, kteří se zaměří na určitý druh suroviny nebo určitý styl kuchyně. Koncept typu: “Dám na jídelní lístek zrovna co mě napadne, nebo to, co majitel ochutnal minulý týden na dovolené“, nepatří ani do restaurace a už vůbec ne do moderního bistra.

Je-li jasný koncept, host se velmi rychle rozhoduje, netápe. Má-li chuť na dobrý burger, jde do své „burgrárny“, o které ví, že tam připravují sice jenom burgery, ale zato výborné. Vegan zamíří do svého oblíbeného veganského bistra, ten, kdo má chuť jen na dobrý salát, půjde zase do své „salátárny“. Je samozřejmé, že úzce zaměřený sortiment musí být o kvalitě surovin, o propracovaných recepturách a technologických postupech. Kuřecí karí musí chutnat stejně dobře, objedná-li si ho host v pondělí nebo v sobotu

 

Shop in shop

Stále větší úspěch mají ty podniky, které nejenom vaří, ale mají i související sortiment, který prodávají. Příkladem jsou pekárenské řetězce, které kromě svých výrobků prodávají obložené chleby, zapečené bagety nebo různé toasty. Vzbouzejí se i masny, které se dříve i u nás kolem poledne plnily hladovými kolemjdoucími. Někde pouze ve stoje u stolku, mnohem častěji však již v sedě i s obsluhou mohou hosté vychutnávat dobré polévky, pečená masa i jen dobré párky s hořčicí, a přitom se dívat na mistry svého oboru, kteří zrovna bourají maso nebo tvoří novou várku špekáčků. Ve světě i u nás se začínají objevovat v sortimentu bister jídla ve stylu „udělej si doma sám“, krabičky s různě předpřipravenými polotovary pro uvaření oblíbených jídel, s návodem, jak na to. Další možnost je napojení na některého zajímavého dodavatele a prodej jeho špičkových produktů.

 

Bez masa!

Veganství nabývá na oblibě a musí se mu přizpůsobit i rychlé občerstvení. Do své nabídky začleňují rostlinné výrobky Mc Donalds i KFC. Ani v bistrech to nesmí být jen o salátech. Chce to vzdělávat se v této oblasti a trochu změnit své myšlení. Průzkumy ukazují, že právě v této oblasti je největší nárůst při prodeji jídel s sebou.

Ohleduplnost především

Životní styl „No Waste“ bez zbytků, bez odpadů prostupuje i do gastronomie. Někteří zlevní jídlo koncem otevírací doby o 50-90%, nebo je darují organizacím pečujícím o bezdomovce. Než dobré jídlo vyhodit, radši jím někoho nasytit. Stejně tak se začíná bojovat se zbytky na talíři. Pomalu odzvonilo obrovským porcím, hlavně u příloh, snad kromě zeleniny. Chceš-li více, přidáme ti, ale prosím, nic nevracej! Mění se i systém servisu, hlavně pro více lidí u stolu. Vrací se polévkové teriny, sdílené mísy s přílohami i omáčníky. Dej si na talíř jen tolik, na kolik se cítíš!

Lepší péče o hosta

Hosté chtějí lepší servis, i v rychlém občerstvení. Digitální boom v objednávkách, kdy skoro nepřijdete do styku s živou obsluho až 64% dotázaných lidí ve věku 20-35 let přestává vyhovovat. Složitě objednávat přes digitální obrazovku, pak si jít s táckem pro jídlo, sám si před jídlem uklidit stůl, pokud to ti před ním neudělali, pak zase po sobě odnést vše do vozíku. To vše je akceptovatelné, pokud by tomu odpovídala cena nabízených jídel. Ta je však někdy vyšší než v restauraci s obsluhou, s prostřeným stolem, porcelánem a kovovými příbory. Ve špičkách je někdy delší i čas, za který lze od objednávky po opuštění restaurace vše absolvovat. Ze stejného důvodu jsou lépe hodnocena bistra, která mají aktivní obsluhu. Host má rád péči a kontakt.

Větší soukromí

V době, kdy být singl je velmi časté, je nutno přihlédnout k nárokům a prioritám této nemalé skupiny hostů. Právě bistra jsou pro hosty, kteří nechodí do restaurací v páru nebo ve skupinkách velmi oblíbeným místem. Vyžadují však dostatek soukromí, to znamená nikoliv dlouhé stoly s mnoha místy u stolu, a také místo pro svoji práci. Rychlý oběd s tabletem v ruce nebo s otevřeným notebookem už je běžně k vidění, i když je to spíše špatný zlozvyk. Architekti reagují rychle, nejnovější návrhy už počítají s oddělenými boxy, různě řešenou výškou a velikostí stolů.

 

Aktuálně

Jak dál po covid?

21 února, 2021

Jak se bude vyvíjet situace v cestovním ruchu, jak se změní preference hostů...

Až omezení skončí, budou se lidé do restaurací těšit, věří Lukáš Tesárek z Malostranské besedy

15 února, 2021

Lukáš Tesárek přes deset let působí jako ředitel gastronomického provozu v pražské Malostranské...