T&M CREATIVE

GASTRO TOUR

Úspěch i ve smutných dobách – Expo Ósaka 1970

9 dubna, 2020

Naše prezentace na Expo Ósaka, které se konalo od března do září 1970, se připravovala v době ještě plné nadějí, před srpnem 1968, ale vpád sovětských vojsk a následná doba represí většinu zajímavých plánů na prezentaci Československa změnila.

Přesto byl náš pavilon velmi zajímavý, architekt Viktor Rudiš se svými kolegy zvolil monumentální jednoduchost, na ploše 7 200 m2 použil kov, dřevo a sklo. Pavilon připomínal japonskou pagodu a byl oceněn prestižní cenou japonských architektů. Paradoxem té doby bylo, že autoři své dílo neviděli, protože se pavilon stavěl v době normalizace a oni nedostali povolení vycestovat. Téma této světové výstavy tentokrát znělo „Svět je jen jeden-pokrok a harmonie pro lidstvo“. Rozkládala se na ploše 330 ha na pahorcích Senri mezi Ósakou a Kjótem. Po areálu jezdil každých 150 sekund plně automatizovaný vlak a dopravit se po výstavišti se dalo i lanovkou nebo pomocí transportních pásů v klimatizovaných prosklených tubusech. Expa se zúčastnilo 78 zemí, kromě nás se ze socialistických zemí zúčastnil Sovětský svaz, Bulharsko, Polsko a Kuba.

Pavilony zúčastněných zemí odrážely technický pokrok, objevovaly se zde odvážné kovové konstrukce, nové stavební materiály a netradiční řešení. Japonsko zde mělo 10 národních pavilonů a 24 pavilonů zde měly i nejznámější japonské firmy, jako Fuji, Toshiba, Kodak nebo Mitsubishi.

Více se dočtete v tištěném vydání č. 1/2020 – str. 14.

Aktuálně

Jak dál po covid?

21 února, 2021

Jak se bude vyvíjet situace v cestovním ruchu, jak se změní preference hostů...

Až omezení skončí, budou se lidé do restaurací těšit, věří Lukáš Tesárek z Malostranské besedy

15 února, 2021

Lukáš Tesárek přes deset let působí jako ředitel gastronomického provozu v pražské Malostranské...