T&M CREATIVE

Czech Specials- Ochutnejte Česko! Zdravé smažení

21 ledna, 2021

Období masopustu začíná po Třech králích tedy po 6.1. a končí přesně o půlnoci v úterý před Popeleční středou. Poslední čtvrtek je zvaný tučný a měla by se jíst ta jídla, která „omastí hubu“, nejvíce tanečních zábav bývá o poslední masopustní neděli a vše končí v úterý, kdyby mělo být nasmaženo něco sladkého.

Masopust, neboli „opusť maso“, stejně tak i slovo karneval, které vzniklo z italského  „carne levare“ dát pryč maso, předchází čtyřicetidennímu velikonočnímu půstu. V masopustním období se konalo nejvíce svateb a zabíjaček. Proč zrovna v tomto čase? V tu dobu docházelo pro prasata i dobytek krmení, proto se zabíjelo a nechávaly se jen chovné kusy. V tu dobu se prostě nešetřilo, a proto se i hojně smažilo.

Na čem ale  smažily masopustní dobroty, čím mastily a co dávaly do buchet naše prababičky? Zdaleka to nebylo jen sádlo a současní odborníci na výživu by je za to určitě pochválili!

Konopí i bukvice

V kameninových nádobách ve sklípcích a špajzkách byl pro maštění i smažení připraven nejoblíbenější, a dnes již víme, že i nejzdravější olej konopný, tzv. semencový. Nechyběl ani olej lněný, kterým se i svítilo a později olej řepkový, o který se zasloužila hlavně Marie Terezie, která přikázala u nás řepku pěstovat. Do měst i vesnic oleje vozili takzvaní olejáři, někde zvaní také olejníci, kteří byli velmi vážení, a dokonce byli sloučeni v řemeslném cechu.

Tam, kde se konopí nebo lnu nedařilo, se rostlinný olej podomácky lisoval ze semen bukvic, které děti od podzimu sbíraly. Byl chuťově vynikající, stejně jako olej z jader švestkových pecek nebo z pecek špendlíků a planých trnek. Tak se vlastně využil odpad z povidel i z pálenic, stačilo je jen trpělivě, za dlouhých zimních večerů, z pecek vylouskat jadérka.  Do buchet a koláčů dávaly hospodyně také olej makový, nebo lisovaný z vlašských či lískových ořechů. Tyto vzácnější oleje se lisovaly podomácku v „ťahárnách“ nebo v „zábojnách“ a výživné zbytky zkrmoval dobytek. Ještě v roce 1933 bylo v Čechách i na Moravě kolem 200 domácích olejáren. Zanikly až s rozšířením průmyslové výroby olejů a levných umělých tuků. To, co mi nyní znovu objevujeme jako zdroj vynikajících látek pro naše tělo, měly naše prababičky běžně ve své kuchyni po ruce.

A co se smažilo? Samozřejmě koblihy, jablka a hrušky, různé sladké bramborové noky i oblíbené  sváteční Boží milosti.

Recepty najdete na www.czechspecials.cz

Vaříte ve vaší restauraci českou kuchyni v tradiční nebo moderní formě?

Zapojte se do projektu Czech Specials! Podporuje kvalitní restaurace, které dobře vaří českou kuchyni a je zároveň průvodcem po těchto restauracích pro domácí i zahraniční turisty. Veškeré informace naleznete na www.czechspecials.cz

Ztížené podmínky pro podnikaní v gastronomii z důvodu epidemie koronaviru byly důvodem pro dočasné snížení certifikačního poplatku pro žadatele o certifikaci do projektu Czech Specials.  Až do 30.4. 2021 bude poplatek snížen z 3 000 Kč pro nečleny a 1500 Kč pro členy AKC ČR a AHR ČR, na jednotných 750 Kč + DPH.

 

Aktuálně

Lov velikonočních vajíček, zdobení kraslic s malérečkou i brunch pro ty, kdo si rádi přispí – Velikonoce v Mandarin Oriental, Prague

27 března, 2024

Velikonoce v hotelu Mandarin Oriental, Prague se letos ponesou v kreativním i duchu. Kromě...

Restaurant Iris – udržitelná gastronomie v norském fjordu

11 prosince, 2023

V roce 2022 bylo slavnostně otevřeno zážitkové i výukové centrum akvakultury a...